NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев
5362
Творчески отражения

Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев.  Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват

| 07 Юни 2024, 14:46 ч.
Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев
Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев
Снимка © БТА

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев. 

Изложба по случай унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще бъде открита в градината „Кристал“ в София. Експозицията „Хунгарикуми“ ще продължи от 8 до 22 юли, съобщават от Унгарския културен институт - София.

„Хунгарикуми” е събирателно понятие, с което се назовават върхови постижения на унгарците в различни сфери на икономиката, архитектурата, техниката, аграрното стопанство, културата, гастрономията, здравето, изкуството и се отличават характерни за тях специфики, уникалност и качество“, разказват организаторите на събитието. 

Изложбата ще бъде открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България и със специалното участие на китариста Тео Николов.

На 28 табла изложбата представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовн

Михаела Филева посвети текста на новата си песен, наречена La Música, на голямата си страст и вдъхновение – музиката, съобщават от „Монте мюзик“.

La Música е част от новия албум на певицата – „96", който тя създава с екип от международни автори на творчески лагер миналата година. Филева пише текста – на български и испански, в съавторство с Виктория Терзийска („Мастило“), музиката е на румънските изпълнители Флориън Рус, Мария Александра Флореа и Костел Доминтеану.

Режисьор на клипа е Виктор Антонов, оператор – Калоян Игнатов, хореограф – Радостина Точева, участват танцьорите от RiO Crew.

През последните месеци Михаела не спира да радва феновете си с нови проекти, а пред себе си поставя нови и нови пр

"Геноцидът" срещу коренното население "продължава" в САЩ, обвинява новата звезда на американското кино Лили Гладстоун в нов филм, който граничи с документалистиката, посветен на изчезването на индианка от Оклахома, съобщи АФП.

Лили Гладстоун, която се сдоби със световна слава през 2023 г. и бе номинирана за награда "Оскар" за ролята си във филма на Мартин Скорсезе "Убийците на цветната луна", е в главната роля на филма Fancy Dance. Той бе представен миналата година на фестивала за независимо кино "Сънданс", но едва в петък излезе на екран в САЩ в някои киносалони. Продукцията ще се представя и от Епъл ТВ плюс от 28 юни. Тази седмица филмът имаше предварителна прожекция в Ню Йорк, на която АФП се срещна с екипа и с режисьорката Ерика Тремблей.

Във филма Fancy Dance, на който е и продуцент, Лили Гладстоун е в ролята на Джакс, бедна неомъжена жена от племето сенека-каюга

Съюзът на българските художници представя фотографския цикъл на Теодора Нишков „100 запечатани от времето“ (Строители на съвременна България). Изложбата ще бъде подредена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 1 до 13 юли, съобщават организаторите.

„Фотографският цикъл „100 запечатани от времето“ (Строители на съвременна България) има за цел създаването на визуална памет за хората, които полагат достойни усилия за нас и са едно от богатствата в културния и обществен живот на България; този цикъл цели регистрирането на образите на времето и тяхното естетизиране чрез визуалното изкуство на фотографията“, отбелязват домакините на събитието.

„Фотографските сесии протичат в лично професионално студио при абсолютна коректност,конфиденциалност, деликатно отношение и грижа. Този фотографски цикъл е с некомерсиална цел и е провокиран от ус

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. 

Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков. 

На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.

Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.

„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във

Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват. По думите му тя дава и огромна свобода, която артистите отговорно да понесат. На второ място според Терзиев моноспектакълът позволява по-директно обръщане към публиката, друг тип свързване със зрителя и заявяване на позиция от страна на изпълнителя. 

Той не смята, че пандемията от КОВИД-19 е „виновна“ за наличието на монодрами на сцените, защото продукцията, която гледаме, е създадена след преминаването на вълната от вируса. По думите му и преди е имало периоди с бум на такива спектакли. По тази причина преди години се е появила отделна категория за тях на театралните награди „Икар“, а тази година и на призовете „Аскеер“. 

„За това явление си дадохме сметка едва след като бяхме сглобили програмата на „Варненско лято“, не сме се водили от идеята да му обърнем специално внимание тази година“, посочи Терзиев и добави, че критериите на селекционния екип винаги включват високо театрално и художествено качество, иновативен език и ярки постижения.

В крайна сметка обаче се оказало, че огромен процент от избраните заглавия през последния сезон са моноспектакли. 

Според театроведа показаните на фестивала представления са жанрово много разнообразни. Сред тях има драматически, танцови, one man show и те улавят усещането за времето. Спектаклите „Великденско вино“, с който се откри фестивала, и класическата абсурдна пиеса „О, щастливи дни“ на Бекет, са постановки, в които има и един второстепенен персонаж, но основната драматическа тежест пада върху главния актьор, за който изпълнението е сложно предизвикателство.  

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обр

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Стара Загора ще бъде домакин на изложбата „Японски дух“ на Юкие Сато. Това се съобщава на официалната страница на Народно читалище „Родина- 1860“, в което ще бъде представена експозицията. Изложбата от 55 картини ще бъде подредена в Школата за изобразителни изкуства при читалището и ще бъде открита на 2 август, петък.

Авторката Юкие е била преподавател по изобразително изкуство към школата преди две десетилетия. Тя остава в Стара Загора за четири години по японската програма Джайка за обмен на специалисти между Япония и България. 

През годините след това български творби гостуват в Япония, а творби на японски деца – в България. Така се стига и до предстоящата изложба на техния ръководител – Юкие Сато, разказа Мариана Алипиева, директор на школата.

Днес Юкие Сато е преподавател по изобразително изкуство в град Чиба. „Юки пази и до днес много топли и мили сп

Изложбата „Естетика на злото“, отворена за посетители до 12 януари във виенския музей „Албертина модерн“, представя ранния творчески етап на гениалния творец Алфред Кубин, oбхващащ годините 1899 – 1904.  Показани са 100 работи от колекцията на музея, състояща се от около 1800 рисунки, които визуализират неговия мрачен свят, завладян от злото, страшното и ужасяващото.

Представени са ранните творби на Кубин, в които преобладават песимизмът, страхът и не на последно място - женомразството на художника. Изложбата е организирана по теми и започва в първата зала с „Посветени на смъртта от раждането“ и „Фатална жена“. Особено натрапчива тук е картината „Яйцето“, която изобразява скелет на бременна жена с огромен корем. До нея е разположен отворен гроб, зад който стои мрачен жътвар. Това е една от многото

Младите актриси Елена Телбис и Весела Бабинова представиха съвременните текстове в монологична форма „Prima Facie“ и „Пистолет в торнадо“, които акцентират на чисто женската позиция. Солови изяви има и в музикалните представления „Морски фар“ и „Saline nebula”. 

В два спектакъла един актьор изобразява няколко персонажа. Това са „Докато смъртта ме раздели“ по действителната история на Шарлоте фон Малсдорф, написана така, че изпълнителят представя главната героиня, но и всички хора в нейния живот. Много интересен прочит има в британската версия на „Вуйчо Ваньо“ заради задачата Андрю Скот да влезе във всички роли. Това не е нещо невиждано, но се прави рядко и наистина изисква виртуозни актьори, посочи театроведът.

Прочитът във „Вуйчо Ваньо“ за него поражда асоциация с работата на Мариус Куркински, чийто най-нов спектакъл „Нашенец“ ще види и публиката на „Варненско лято“. Терзиев припомни, че именно известният ни артист в средата на 90-те години е превърнал този тип представления в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, Куркински е създал своеобразен култ. 

Наличие на много моноспектакли има и на европейските сцени, казва театралният критик и преподавател Томаш Ясай, който гостува на фестивала „Варненско лято“. Той допуска тази тенденция да е свързана и с финансови причини, но по-скоро смята, че става въпрос за артистични избори и решения. Според него артистите изследват самата моно форма, самостоятелното изпълнение на сцената и избора на истории, които си струва да бъдат разказани.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
5362
Творчески отражения

Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев.Според него има две основни причини за явлението.

| 07 Юни 2024, 14:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев
Моноспектаклите доминират на сцената през този сезон, каза театроведът Асен Терзиев
Снимка © БТА

Наличие на много и разнообразни моноспектакли се наблюдава в настоящия театрален сезон, което важи и за програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. Това каза в интервю театроведът и главен координатор на форума Асен Терзиев. 

Според него има две основни причини за явлението. Тази сценична форма е предизвикателство към изпълнителя и не всеки се осмелява да влезе в нея, но в същото време дава възможност да се покажат чисто актьорски умения на присъствие, които другите форми не позволяват. По думите му тя дава и огромна свобода, която артистите отговорно да понесат. На второ място според Терзиев моноспектакълът позволява по-директно обръщане към публиката, друг тип свързване със зрителя и заявяване на позиция от страна на изпълнителя. 

Изложба по случай унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще бъде открита в градината „Кристал“ в София. Експозицията „Хунгарикуми“ ще продължи от 8 до 22 юли, съобщават от Унгарския културен институт - София.

„Хунгарикуми” е събирателно понятие, с което се назовават върхови постижения на унгарците в различни сфери на икономиката, архитектурата, техниката, аграрното стопанство, културата, гастрономията, здравето, изкуството и се отличават характерни за тях специфики, уникалност и качество“, разказват организаторите на събитието. 

Изложбата ще бъде открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България и със специалното участие на китариста Тео Николов.

На 28 табла изложбата представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовн

Михаела Филева посвети текста на новата си песен, наречена La Música, на голямата си страст и вдъхновение – музиката, съобщават от „Монте мюзик“.

La Música е част от новия албум на певицата – „96", който тя създава с екип от международни автори на творчески лагер миналата година. Филева пише текста – на български и испански, в съавторство с Виктория Терзийска („Мастило“), музиката е на румънските изпълнители Флориън Рус, Мария Александра Флореа и Костел Доминтеану.

Режисьор на клипа е Виктор Антонов, оператор – Калоян Игнатов, хореограф – Радостина Точева, участват танцьорите от RiO Crew.

През последните месеци Михаела не спира да радва феновете си с нови проекти, а пред себе си поставя нови и нови пр

"Геноцидът" срещу коренното население "продължава" в САЩ, обвинява новата звезда на американското кино Лили Гладстоун в нов филм, който граничи с документалистиката, посветен на изчезването на индианка от Оклахома, съобщи АФП.

Лили Гладстоун, която се сдоби със световна слава през 2023 г. и бе номинирана за награда "Оскар" за ролята си във филма на Мартин Скорсезе "Убийците на цветната луна", е в главната роля на филма Fancy Dance. Той бе представен миналата година на фестивала за независимо кино "Сънданс", но едва в петък излезе на екран в САЩ в някои киносалони. Продукцията ще се представя и от Епъл ТВ плюс от 28 юни. Тази седмица филмът имаше предварителна прожекция в Ню Йорк, на която АФП се срещна с екипа и с режисьорката Ерика Тремблей.

Във филма Fancy Dance, на който е и продуцент, Лили Гладстоун е в ролята на Джакс, бедна неомъжена жена от племето сенека-каюга

Съюзът на българските художници представя фотографския цикъл на Теодора Нишков „100 запечатани от времето“ (Строители на съвременна България). Изложбата ще бъде подредена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 1 до 13 юли, съобщават организаторите.

„Фотографският цикъл „100 запечатани от времето“ (Строители на съвременна България) има за цел създаването на визуална памет за хората, които полагат достойни усилия за нас и са едно от богатствата в културния и обществен живот на България; този цикъл цели регистрирането на образите на времето и тяхното естетизиране чрез визуалното изкуство на фотографията“, отбелязват домакините на събитието.

„Фотографските сесии протичат в лично професионално студио при абсолютна коректност,конфиденциалност, деликатно отношение и грижа. Този фотографски цикъл е с некомерсиална цел и е провокиран от ус

Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. 

Думите на проф. Кирил Божков цитират от музей-галерия „Анел“, където от 4 до 23 юни ще бъде представена негова юбилейна изложба.

Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство, казва още Кирил Божков. 

На 15 май той отбеляза своята 60-годишнина.

Проектът, наречен „Дългите спомени за краткия миг“, включваща творби от 1991 до 2023 г.

„Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във

Той не смята, че пандемията от КОВИД-19 е „виновна“ за наличието на монодрами на сцените, защото продукцията, която гледаме, е създадена след преминаването на вълната от вируса. По думите му и преди е имало периоди с бум на такива спектакли. По тази причина преди години се е появила отделна категория за тях на театралните награди „Икар“, а тази година и на призовете „Аскеер“. 

„За това явление си дадохме сметка едва след като бяхме сглобили програмата на „Варненско лято“, не сме се водили от идеята да му обърнем специално внимание тази година“, посочи Терзиев и добави, че критериите на селекционния екип винаги включват високо театрално и художествено качество, иновативен език и ярки постижения.

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обр

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Стара Загора ще бъде домакин на изложбата „Японски дух“ на Юкие Сато. Това се съобщава на официалната страница на Народно читалище „Родина- 1860“, в което ще бъде представена експозицията. Изложбата от 55 картини ще бъде подредена в Школата за изобразителни изкуства при читалището и ще бъде открита на 2 август, петък.

Авторката Юкие е била преподавател по изобразително изкуство към школата преди две десетилетия. Тя остава в Стара Загора за четири години по японската програма Джайка за обмен на специалисти между Япония и България. 

През годините след това български творби гостуват в Япония, а творби на японски деца – в България. Така се стига и до предстоящата изложба на техния ръководител – Юкие Сато, разказа Мариана Алипиева, директор на школата.

Днес Юкие Сато е преподавател по изобразително изкуство в град Чиба. „Юки пази и до днес много топли и мили сп

Изложбата „Естетика на злото“, отворена за посетители до 12 януари във виенския музей „Албертина модерн“, представя ранния творчески етап на гениалния творец Алфред Кубин, oбхващащ годините 1899 – 1904.  Показани са 100 работи от колекцията на музея, състояща се от около 1800 рисунки, които визуализират неговия мрачен свят, завладян от злото, страшното и ужасяващото.

Представени са ранните творби на Кубин, в които преобладават песимизмът, страхът и не на последно място - женомразството на художника. Изложбата е организирана по теми и започва в първата зала с „Посветени на смъртта от раждането“ и „Фатална жена“. Особено натрапчива тук е картината „Яйцето“, която изобразява скелет на бременна жена с огромен корем. До нея е разположен отворен гроб, зад който стои мрачен жътвар. Това е една от многото

В крайна сметка обаче се оказало, че огромен процент от избраните заглавия през последния сезон са моноспектакли. 

Според театроведа показаните на фестивала представления са жанрово много разнообразни. Сред тях има драматически, танцови, one man show и те улавят усещането за времето. Спектаклите „Великденско вино“, с който се откри фестивала, и класическата абсурдна пиеса „О, щастливи дни“ на Бекет, са постановки, в които има и един второстепенен персонаж, но основната драматическа тежест пада върху главния актьор, за който изпълнението е сложно предизвикателство.  

Младите актриси Елена Телбис и Весела Бабинова представиха съвременните текстове в монологична форма „Prima Facie“ и „Пистолет в торнадо“, които акцентират на чисто женската позиция. Солови изяви има и в музикалните представления „Морски фар“ и „Saline nebula”. 

В два спектакъла един актьор изобразява няколко персонажа. Това са „Докато смъртта ме раздели“ по действителната история на Шарлоте фон Малсдорф, написана така, че изпълнителят представя главната героиня, но и всички хора в нейния живот. Много интересен прочит има в британската версия на „Вуйчо Ваньо“ заради задачата Андрю Скот да влезе във всички роли. Това не е нещо невиждано, но се прави рядко и наистина изисква виртуозни актьори, посочи театроведът.

Прочитът във „Вуйчо Ваньо“ за него поражда асоциация с работата на Мариус Куркински, чийто най-нов спектакъл „Нашенец“ ще види и публиката на „Варненско лято“. Терзиев припомни, че именно известният ни артист в средата на 90-те години е превърнал този тип представления в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, Куркински е създал своеобразен култ. 

Наличие на много моноспектакли има и на европейските сцени, казва театралният критик и преподавател Томаш Ясай, който гостува на фестивала „Варненско лято“. Той допуска тази тенденция да е свързана и с финансови причини, но по-скоро смята, че става въпрос за артистични избори и решения. Според него артистите изследват самата моно форма, самостоятелното изпълнение на сцената и избора на истории, които си струва да бъдат разказани.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.